život Rudolfa II.
-
Rudolf II. se narodil roku 1552 ve Vídni
-
Ve dvanácti letech byl poslán se svým bratrem Arnoštem na výchovu do Španělska ke královskému dvoru jejich strýce Filipa II.
-
Na dvoře španělského krále se s Maxmiliánovými syny skutečně jako s následníky Filipa II. zacházelo. Měli například i svůj vlastní trůn, jehož hofmistrem byl Adam z Dietrichštejna. Zde se chlapcům dostalo bohatého vzdělání a zájmu o umění a přírodu.
-
Rudolf s Arnoštem se do Vídně vrátili až roku 1571, kdy místo nich byli posláni do Španělska dva nejmladší bratři spolu s jejich sestrou Annou, která se stala Filipovou čtvrtou manželkou.
-
Už ve svých 20 letech se Rudolf II. stal uherským králem.
-
22. září 1575 byl korunován českým králem.
-
O měsíc později zajistil Maxmilián II. také Rudolfovo zvolení římským králem.
-
První léta vlády (1576-1583) nebyla zrovna nejjednodušší. 12. října 1576 zemřel Maxmilián II. a Rudolf se musel ujmout vlády a usídlit ve Vídni.
-
Roku 1578 se poprvé u Rudolfa II. ve větší míře projevila „melancholie“, byl podezřívavý, pociťoval odpor k veřejným jednáním, ceremoniálům a slavnostem.
-
Spory se členy rodiny byly také jeden z důvodů, proč se roku 1583 rozhodl přesídlit do Prahy.
-
Příchod císařského dvora znamenal pro Prahu zásadní změnu. Především bylo potřeba vybudovat důstojnou císařskou rezidenci na Pražském hradě, také se náhle přistěhoval značný počet příslušníků dvora a do nového sídelního města začali proudit i učenci a umělci i cizí vyslanci. Sídlili zde stálí vyslanci Francouzského krále, Španělska, Benátské republiky i papežského státu.
-
Rudolf se stahoval stále více do ústraní. Dokonce když roku 1593 vypukla další válka s Osmanskou říší, přenechal volnou ruku svým bratřím.
-
Stav císaře se nadále zhoršoval, zejména po roce 1597, k depresím se navíc začaly přidávat projevy syfilis, kterou se nakazil při svých častých erotických hrátkách.
-
Rudolf přestával věřit dokonce i svým rádcům a jeho stav ještě více zhoršovaly úvahy o jeho nástupci, které byly pochopitelné, protože císař neměl doposud žádného legitimního potomka
- Panovník nakonec své rádce Rumpfa i Trautsona vyhnal a pokusil se o sebevraždu.
-
Po vyhnání rádců se Rudolfův dvůr rozkládal, vliv dostávalo obyčejné služebnictvo a císař rád naslouchal radám alchymistů a umělců,
-
Rudolf už na vše nestačil sám a nakonec s Matyášemuzavřel Libeňský mír, kterým se vláda v monarchii rozdělila. Matyáš získal Moravu, Rakousko a Uhry, zatímco Rudolfovi zůstaly Čechy, Slezsko a Horní a Dolní Lužice.
-
Z nastalé situace se snažily vytěžit také české stavy, které požadovaly zrušení Svatojakubského mandátu a uzákonění České konfese, proti čemuž se však postavila zejména katolická šlechta a katoličtí církevní hodnostáři. Nepokoje v Praze nakonec pohnuly Rudolfa k tomu, aby vydal 9. července 1609 Majestát, kterým povolil svobodu vyznání.
-
Rudolf se nicméně se stávajícím stavem nesmířil a snažil se Matyášovi pomstít, v čemž ho vydatně podporoval Leopold Pasovský, který nakonec roku 1611 za Rudolfova souhlasu vtrhl do Čech. Nedostatek peněz však nakonec Leopolda Pasovského donutil se stáhnout, Jindřich Matyáš Thurn donutil Rudolfa k abdikaci a v Praze byl uvítán jako nový vládce Matyáš, který byl 23. května 1611 korunován českým králem.
-
Rudolfovi byl pak do jeho smrti přenechán v užívání Pražský hrad.
-
Kde 20. ledna 1612 zemřel.